Erasmus+ “STK Yönetimi ve İdaresi” Eğitim Kursu bitti

14 ülkeden 31 katılımcının bulunduğu Erasmus+ Gençlik Çalışanları Hareketliliği Eğitim Kursumuz “STK Yönetimi ve İdaresi”, 25 Kasım – 1 Aralık 2018 tarihlerinde Sinop Antik Otel’de gerçekleşti. Eğitim kursumuzun eğitmenleri: Bosnalı eski gönüllümüz Ismail Sehic ve derneğimizin başkanı İrem Ebru Kuru idi.

Erasmus+ KA1 Gençlik Çalışanları Hareketliliği “STK Yönetimi ve İdaresi” adlı eğitim kursu ile küçük ve orta ölçekli gençlik alanında faaliyetleri olan STKların başkanları, yöneticileri ve çalışanlarının, finansal sürdürülebilirlik, liderlik becerileri, halkla İlişkiler ve ortaklık kurma konularında yönetim ve idari yeterliliklerini güçlendirmelerini amaçlamaktadır.

Eğitim kursunun hedefleri aşağıdaki gibidir:
– Gençlerin mevcut olumsuz eğilimleri ile başa çıkmak ve yaşadıkları toplumlara temel değerleri aktarmak için katılımcılara yeterlilikler kazandırmak,
– Hassas gençlere ulaşmak, eleştirel düşünmek, gençlerin girişimsel yönlerini ortaya çıkarmak, faaliyetler için fon bulmak ve gönüllü çağrısı yapmak için en iyi metotları bulmak gibi en problemli konularla bağlantılı STK çalışmalarındaki ön yargı, korku ve başarısızlıkları ortaya çıkarmak
– Katılımcıların insan kaynakları, finansman ve halkla ilişkiler alanlarındaki yönetim becerilerinin kalitesini arttırmak.
– Durum çalışması ve simülasyonlarla katılımcıların liderlik ve girişimcilik becerilerini geliştirmek.
– Ağlar ve ortaklıklar kurarak, STK faaliyetlerinde çok kültürlü öğrenim ortamı yaratmak ve çeşitliliği ve kültürler arası diyaloğu teşvik etmek.

Eğitim kursunda Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, İtalya, Ürdün, Litvanya, Makedonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, İspanya, Tunus ve Türkiye’den toplam 31 katılımcı projenin amacını ve hedeflerini yerine getirmek üzere Sinop Antik Otel’de bir araya geldiler.

  

Birbirimizi Tanıyalım, Nereden ve Nasıl Geldim, Benim Profilim, Sinop’u ve Türkiye’yi Tanıyalım, Eğitim Kursunun Tanıtımı, Korkular, Beklentiler ve Katkılar, Günümüz Gençliği Hakkında Gerçekler, STK Alanında Kişisel Yolum, Bir STK Başkanının / Yöneticisinin Görevleri ve Karşılaştığı Zorluklar, Zorluklarla Başa Çıkma, STK Fuarı, Başkanların Konuşması, Liderim Sensin, Yönetici mi? Lider mi?, Durum Çalışması, Ticari İşletme & Sosyal İşletme, Sosyal İşletme Simülasyonu, Erasmus+, Youthpass, Birlikte Nasıl Çalışabiliriz & Nasıl Birlikte Devam Edebiliriz ve Grupların Bireysel ve Ortak Cevapları oturumlarında isim oyunları, takım oyunları, buz kırıcılar, beyin fırtınası, grup çalışması, ikili çalışma, istasyon metodu, dramatizasyon, dernek başkanlarının konferansı, STKları yerinde ziyaret (Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Sinop Telvin Sanat Akademisi), DHL şirketinin liderlik oyunu, STKlardaki en zorlayıcı durum çalışmaları, sosyal girişimciler için simülasyon oyunu, günlük öz
değerlendirmeler ve devam etmek için ortak çalışma gibi yaygın eğitim metotları kullanılmıştır. Ayrıca tüm ülkelerin kültürlerinin tanıtıldığı kültür geceleri ve Sinop’un doğa ve tarihi güzelliklerine de geziler düzenlenmiştir. 7 katılımcımız ise Barış FM’de canlı yayın konuğu olup, eğitim kursumuz ve Sinop ve Türkiye izlenimlerini dinleyicilerle paylaşmışlardır.

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

    

  

  

  

  

  

 

 

 

Leave a Reply

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.