Gizem memlekete döndü

Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti projemiz “Gerçekleştir” ile 10 aylığına İspanya’ya giden Sinoplu Gizem Eylül Ercan yurda döndü. Zihinsel engelliler öğretmeni olan Gizem, İspanya’da Associacio Alba’da zihinsel engellilerin kişisel, sosyal ve mesleki gelişimlerine yönelik faaliyetlerde yer aldı. Faaliyeti boyunca, onlarla yürüyüşlere çıktı, el sanatları çalışmaları yaptı ve alışverişlere gitti. Onlarla spor yaptı ve bir çok oyun oynadı. Çocuklara ödevlerinde yardım etti ve İngilizce öğretti. Denge problemi olanlarla belli hareketlerle tedavilerine yardımcı olan oyunlar oynadı. Onların ince ve kaba motor gelişimleri için faaliyetler düzenledi. Engellilerin yapmış olduğu ürünlerden oluşan bir stantta görev aldı ve yerli halkla etkileşimlerde bulundu. Bir çok müzik aletinden oluşan müzik terapilerinde görev aldı. Gizem, hem engellilere, hem de personele yoga dersleri verdi. Onların tek başlarına yaşayabilmelerini sağlamak için yemek pişirme faaliyetlerine katıldı. Gizem onlara aynı zamanda bilgisayar kullanma ve bahçecilik becerileri de kazandırdı. İspanyolca ve Katalanca öğrendi ve onlara Türkçe öğretti. Türk kültürünü onlara tanıttı ve kendi yaptığı Türk yemeklerini onlara tattırdı.
Gizem, hem İspanya’daki engellilerin gelişimine, hem de kendi gelişimine bu faaliyetle bir çok şey kattı. Kendisine 10 ay boyunca İspanya’da göstermiş olduğu muhteşem emeklerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz. 

 

 

Leave a Reply

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.