Ruth Uganda’daki faaliyetini tamamladı

Hollandalı gönüllümüz Ruth Abena, Uganda’daki 3 aylık Avrupa Dayanışma Programı İnsani Yardım Gönüllülüğü faaliyetini tamamladı. Ev sahipliğini İrlandalı ortağımız Viatores Christi’nin Uganda Şubesi’nin yaptığı faaliyette, Ruth sokak çocukları, genç anneler, seks işçileri ve HIV pozitif bireylerle çalışan Foundation of Hope (FOHO)’nun faaliyetlerine katıldı. Onların hikayelerini dinledi, empati geliştirdi ve onlara ileriye dönük somut yollar önerdi.
Günlerdir aç ve açıkta kalan sokak çocuklarına yemekler pişirdi, onlara kıyafetler aldı, konaklama sağladı, okula başlamalarına yardım etti ve onlara İngilizce öğretti. Her hafta onlara kıyafetlerini yıkamaları için deterjan verdi. Düzenli yıkanmalarını ve öz bakımlarını sağladı. Çocukların kendine güvenlerini sağladı.
Yaşları 13’ten başlayan, yoksulluktan ve hamile kaldığından okulu yarıda bırakan evsiz genç annelerle çalıştı. Hepsi ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı ve bebekleri ile birlikte hayat planlarını düşünmelerini sağladı. Neyin mümkün olduğu konusunda anlaştılar ve iki haftada bir inceleme ve değerlendirme seansları yapma anlaşmasıyla işe başlamaları için onlara FOHO tarafından bir miktar para sağlandı. Annelerle birlikte bir sonraki eylem planını çizmeye olanak tanıyan kapsamlı bir ihtiyaç analizi gerçekleştirdi. İş planlarını değerlendirmek için fikirlerini sunmalarını istedi ve bunları fizibilite, karlılık, yönetim ve bütçe gibi çeşitli parametrelere göre değerlendirdi. İşletmenin gelişmesi için gerekli desteği aldığından emin olmak amacıyla, operasyonun ilk ayında iki haftada bir denetimler gerçekleştirdi.
Ruth ayrıca okul ziyaretleri de gerçekleştirdi. Bu faaliyette ise kişisel hijyen ve disiplin konularına odaklandı. Öğrencileri temizliği korumanın ve disipline bağlı kalmanın önemi konusunda tartışmalara dahil etmek için etkileşimli oturumlar düzenledi ve görsel araçlar kullandı. Öğrenciler daha iyi kişisel bakım uygulamalarını benimsedikçe ve okulda saygı ve düzen kültürünü geliştirdikçe olumlu dönüşümleri gördü. Öğrencileri büyük hayaller kurmaya ve ulaşılabilir hedefler koymaya motive etmek için sıkı çalışmaya ve gelecek hedeflerine ulaşmaları için ilham verici hikayeler paylaştı ve başarı örneği olan rol modelleriyle tanıştırdı.
Ruth faaliyeti boyunca savunmasız toplulukların gelişmesinde yer aldığından ve olumlu değişimin katalizörü olduğundan, kişisel gelişim, adapte olabilirlik ve sürekli öğrenme gibi birçok kazanım elde etti. Kısa sürede olağanüstü işler başaran Ruth’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Leave a Reply

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.