Bosna’daki 1. Takım Gönüllülerimiz

Yürütme Ajansı (EACEA) tarafından kabul edilen Avrupa Dayanışma Programı İnsani Yardım Gönüllülüğü projemiz “HAND” ile kısa dönem olan ilk gönüllülerimiz Saraybosna’daki görevlerini tamamladılar. EPEKA ve İrlandalı ortağımız Viatores Christi’nin gönderen kuruluş olduğu ve Bosnian Representative Association for Valuable Opportunities (BRAVO)’nun ev sahibi olduğu, 50 gün süren gönüllü faaliyetinde İtalya’dan Elena Mori, Alice Cian, Luca Rifiorati ve İspanya’dan Clara Morer Andrades, Cristina Castro Robles Bosna’da bulunan mülteci kamplarında bulunan sığınmacılar için faaliyetler gerçekleştirdi.
Usivak’ta (geçici sığınmacı kampı) gönüllülerimiz ikinci el kıyafet ve ayakkabılardan oluşan konteynerler hazırlayıp, yaşa ve cinsiyete göre ayırdılar. Bu ürünlerin mültecilere dağıtılması görevini üstlendiler. Tasarımcı Aleksandra Lovric’in No Nation Fashion (NNF) projesini tanıtan broşürleri oluşturdular ve göçmenlik sorunlarına ilişkin farkındalığı artırmaya yönelik bir serginin hazırladılar. Bir göçmenin bir NNF projesinde, yani Paris’teki Moda Üniversitesi tarafından düzenlenen bir moda kursunda, o üniversitede burs kazanması amacıyla yer almasına yardımcı oldular. Berber dükkânını işlevsel hale getirip, insanların saçını kesmesi için gönüllü berber buldular. Dini bayram ziyafetlerinin düzenlemesinde çalıştılar. Göçmenlere kamp ve sunulan hizmetlerle ilgili ihtiyaçlarında yardımcı oldular. Mutfak kullanıcılarının kayıt altına alınması ve öğle yemeği sırasında kantin yönetiminin yapılması, kimlik bilgilerinin ve günlük kullanıcı sayısının doğrulanması gibi işlerde çalıştılar. IOM personelinin kamptaki sosyal aktiviteleri (spor, çizim, dikiş vb.) yürütmesine destek oldular, çocuklara, refakatsiz küçüklere ve ailelere özel alanlarda oyun ve müzikle animasyon sağlandılar. Çamaşırlarının yıkanmasında ve çocuklarla oyun oynamasında IOM personeline destek oldular. İspanyolca konuşan sığınmacıların tercümelerini yaptılar.
Balkan rotası üzerindeki bu kabul merkezinde çalışarak, kısa süreliğine kampa girip çıkan göçmenlerin sürekli ve kitlesel geçişleriyle uğraştılar ve onlara yiyecek, su, kişisel hijyen, barınma ve temizlik gibi temel ihtiyaçları ve tıbbi bakımlarını sağladılar. Bu zor görevleri başarı ile tamamlayan gönüllülerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Leave a Reply

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.