Çağlar’ın Bosna izlenimleri

Avrupa Dayanışma Programı projemiz “Bildiğim Bir Yer” ile kısa dönem Saraybosna’da bulunan Bosnian Representative Association for Valuable Opportunities – BRAVO’ya giden Çağlar Yolcu’nun Bosna izlenimleri:
Mart ayının başında Türkiye’den bu program için ayrıldım. 2 ay boyunca BRAVO ile harika bir zaman geçirdik.
BRAVO ile birlikte otizmli çocukların sportif faaliyetleri gerçekleştirmesine yardımcı olduk. Bulunduğumuz bu spor salonunda bir koç ve 5 otizmli çocuk bulunmaktaydı burada bu çocukların belli başlı sportif faaliyetleri gerçekleştirmesine yardımcı olduk. Burada önemli olan o çocukların buna ihtiyacı olmasıydı. Orada bulunan çocuklar neredeyse tüm günlerini evlerinde geçiyor ve enerjilerini atamıyorlardı. Bu spor faaliyeti sayesinde onlara güzel anlar yaşattığımızı düşünüyorum.
Daha sonra BRAVO aracılığı ile yaşlı insanların bulunduğu klinikte özel çalışmalar yaptık. Burada bulunan insanların daha kalite zaman geçirmesini hedefledik. Türkçe dil kursu, elişi sanatları vb. etkinler düzenledik. En sevdikleri spor aktivitesi olan masa tenisinde bizde onlara katıldık.
Son olarak, Saraybosna genç kadın futbol takımının antrenmanlarına ve maçlarına katıldım. Burada gerekli her pozisyonda çalıştığımı söyleyebilirim. Sedye de taşıdım, topta topladım, su da dağıttım. En çok keyif aldığım faaliyetlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Oynayamasak da izlemesi gayet keyifliydi.
BRAVO’nun bir Youtube kanalı bulunmaktaydı ancak aktif olarak kullanımda değildi, direktörümüze bunu aktif olarak kullanıp kullanamayacağımızı sordum. O da bize seve seve yardımcı olacağını ve çokta sevindiğini söyledi. Bize bunun için her türlü ekipmanı sağladı, kanala erişimimizi sağladı. Ben de gezilerimizi kaydettim ve bunları düzenleme sürecim hala devam ediyor. Bitirdiğim de yüklemiş olacağım. Ayrıca Bosna Hersek’te bulunan Türk esnaflar ile röportaj yaptık ve bunları da kaydettik. Boş zamanlarımda proje yöneticilerine yeni proje yazmalarında yardımcı oldum. Beraber projelerini çok daha hızlı bitirip birlikte bir şeyler yapmaya daha fazla zamanımız olmuştu.
Yeni bir dil öğrenmeye başladım, insanlara olan yaklaşımım ve ilişkilerimin geliştiğini düşünüyorum, İngilizcemin artık daha iyi olduğunu biliyorum. Engelli ve yaşlı bireyler hakkında daha fazla bilgiye sahibim ve Türkiye’de bulunduğum süre boyunca bu insanlar için de bir şeyler yapmaya çalışacağım. Mental sağlık olarak daha da güçlendiğimi düşünüyorum. Çünkü başka bir ülkede aileden ayrı yaşamak kolay bir şey değil. Kendimi artık uzun dönem ESC projelerine daha hazır hissediyorum. Hayatımda yaşamadığım tecrübeler ve anlar yaşadım. Bunun için gönderici kuruluşumuz EPEKA’e daha sonra ev sahibi organizasyonumuz olan BRAVO’a teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Leave a Reply

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.